Godišnji odmor sa decom – noćna mora ili uživanje?

Godišnji odmori. Vreme kome se svako od nas raduje. Ventil koji nam služi da sledećih godinu dana koje provodimo u zatvorenim kancelarijama i sivoj svakodnevnici lakše podenesemo.

Medjutim, često su letovanja izvor velikih neuroza i muka, naročito ako pripadate grupi roditelja sa decom. Promena klime, visoke temperature, dugo putovanje, samo su neki od uzroka da godišnji odmor provedemo u jurnjavi za lekarima i apotekama i da ono malo živaca protraćimo po lekarskim ordinacijama u primorskim mestima, umesto da ih sačuvamo i osvežimo za predstojeći period.

Na svu sreću danas je moguće ovakve situacije izbeći i preduprediti. Kako?

Jednostavno. Konsultacijama sa pedijatrom možete dobiti puno neophodnih saveta oko ishrane i ponašanja. Mogu vam objasniti kako da pomognete klincima da što lakše prebrode dugačak put i kako se ponašati ako se mališan ipak razboli na letovanju. Može vam ukazati na lekove i sredstva koji bi vam mogli biti od pomoći, za ne daj bože, i da vam da instrukcije za pravilno korišćenje.

Ja sam, iz svog iskustva a i iz razgovora sa lekarima, napravio neke setove pravila kojih se stalno pridržavam na letovanjima.

Prvo pravilo – da klinci budu zdravi pre letovanja.

Drugo, organizujem put tako da im najviše odgovara – i tu nalećem na prvi problem – najlakše je putovati noću pošto klinci najveći deo puta prespavaju, a i hladovina je najdeblja. Ali, najteže je voziti noću, pošto je potrebna dodatna pažnja i oprez, a uz to propada ceo prvi dan odmora. Kompromis sam našao u ranom jutru. Gledam da podjem neposredno pre zore, pošto tada najveći deo puta klinci provedu spavajući na zadnjem sedištu a ja sam odmoran za čitav put.

U putu pravim česte pauze, koje i meni odgovaraju, a klincima vreme u putu ubijam tabletima i telefonima (naravno, uz dogovor da se od istih oproste tokom letovanja, pošto je besmisleno sedeti na plaži i buljiti u ekran). Uvek nosim i par ekstra peškira koji mogu da se koriste i za zaštitu od sunca i za pokrivanje i za brisanje znoja. Gledam da korigujem klimu u automobilu tako da ne bude prehladno, ili da je potpuno isključim, ako je to moguće, pošto su ekstremne promene temperature siguran način da se bilo ko od putnika kolabira ili da navuče prehladu.

Treće, pazim šta jedu na letovanju. Izbegavam hranu sa kioska i kolica, i ne volim devizu da „dete mora sve da proba“ pošto ne mora, i ne gledam da im je svako crevce puno – klinci imaju svoj metabolizam i besmisleno je kljukati ih hranom pošto će se desiti jedna od dve stvari – ili će povratiti, ili će stvoriti averzija prema hrani. Opet, vodim računa da piju dosta tečnosti – bilo da im tutkam fašice sa vodom, ili da pijuckamo hladne voćne sokove u nekom hladu.

Na plaži se prvo traži najdeblji hlad. Iako nisam pristalica teorija o tome da će nas sunce spržiti ipak sam napravio ustupak u smislu mazanja zaštitnih krema pri čemu gledam preporuku dermatologa pre svake sezone kad su u pitanju faktori zaštite. Onda se ide u vodu. Lično ne gledam na sat i nemam pištaljku u ustima. Ostavim ih da sami procene kad je dosta. Sledeća stvar je sušenje – ostavljam ih da se suše sami. Jedino na šta obraćam pažnju su uši i nos – gledam da im osušim dobro uši i istresem nos jer ostajanje vode po pravilu dovodi do problema, bez obzira na toplo vreme.

Četvrto, uvek sa sobom nosim malu apoteku, za „ne daj bože“ i  ona uključuje – repelente za komarce, antipiretike, kapi za uši i nos, toplomer, probiotik i terapiju protiv alergije.  I tu mi je najbitniji probiotik pošto jedna kapsula dnevno u prvih par dana odmora završava veliki posao i pomaže da im se stomačići naviknu na novu vrstu hrane i promenu lokacije.

Na kraju, uvek postoje situacije koje ne mogu da se predvide, kao što su morski ježevi ili meduze. Tu je pametnije ne lečiti dete samostalno niti vaditi bodlje na svoju ruku ili pomoću „narodnih lekova“ i odvesti ga do lokalnog lekara koji će mu pružiti profesionalno lečenje i tretman.

Sve u svemu, odlazak na letovanje sa klincima je pravo uživanje ako samo malo povedete računa Dobra priprema će vam omogućiti da se dobro provedete, napunite baterije i izbegnete čuvenu „odmor od odmora“ devizu.

 

Kragujmedic – “Il’ je dobro, il’ će dobro biti”

Luja Pastera 18 34 000 Kragujevac
+381 66 064 034 | +381 34 203 672